ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՍԵՄԻՆԱՐ ԳՅՈՒՄՐԻՈՒՄ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս, իրականացնում է «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը: Դրա շրջանակներում նախատեսված է նաև անցկացնել տարատեսակ ճանաչողական միջացառումներ համայնքի ներկայացուցիչների, մասնավորապես՝ երիտասարդության մասնակցությամբ։ Այդ միջոցառումներից առաջինը կազմակերպվեց Գյումրիում։
2024 թվականի ապրիլի 6-ին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրիի մասնաճյուղի շուրջ 20 ուսանողներ և դասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ իրականացվող ծրագրի մանարմասներին, դրա նպատակներին և հեռանկարներին։ Ծրագրի ղեկավար Արտյոմ Պետրոսյանը հավաքվածներին ներկայացրեց Mobility.am հարթակը, ինչպես նաև ժամանակակից շարժունակությանը առնչվող առավել ակտուալ տենդենցներն ու խնդիրները։
Հավաքվածները ռապիդ-ֆորսայթ մեթոդաբանությամբ վերհանեցին Գյումրի համայնքում շարժունակության առանձնահատկություններից որոշները, օրինակ՝ էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների թվաքանակի աճն ու ենթակառուցվածքների բացակայությունը, միջհամայնքային հասարակական տրանսպորտի ոչ կանոնավոր աշխատանքը, քաղաքում երթևեկության կազմակերպմանը բնորոշ խնդիրները, դրա մասնակիցների վարքագծային առանձնահատկությունները։
Նշված խնդիրների շուրջ ծավալվեց քննարկում, որի արդյունքում խմբերի բաժանված մասնակիցները առաջ քաշեցին լուծումների առաջարկներ՝ համայնքի կարիքներին համահունչ։
Սեմինարի երկրորդ հատվածում մասնակիցները հնարավորություն ունեցնա նաև պրակտիկ կերպով մասնակցել «Դպրոցների Աստղային Վարկանիշ» ծրագրի մեթոդաբանությամբ մոտակա դպրոցի ճանապարհային ենթակառուցվածքի գնահատմանը։
«Նման ձևաչափով անցկացվող հանդիպումները անչափ կարևոր են շարժունակության խնդիրների շուրջ լայն հասարակական իրազեկվածություն ապահովելու տեսնակյունից», - շեշտում է Արտյոմ Պետրոսյանը։ «Դրանք թույլ են տալիս վերհանել համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչների ընկալումները, համեմատել դրանք առկա իրողության և բոլորի համար ցանկալի ապագայի տեսլականի հետ, ինչպես նաև հիմք են ստեղծում հիշատկաված տեսլականը իրականություն դարձնելուն ուղղված գործողությունների համար։»

СЕМИНАР ПО ВОПРОСАМ МОБИЛЬНОСТИ В ГЮМРИ
“Ассоциация официальных представителей автопроизводителей” реализует проект “Индекс устойчивой мобильности городов Ванадзор и Гюмри”, состоящий из нескольких частей, в рамках программы “Альянс за устойчивое и экологичное управление”, финансируемой ЕС, как часть суб-грантовой программы “Зеленые инициативы”. В рамках проекта также планируется проведение различных познавательных мероприятий с представителями общественности, в частности с участием молодежи. Первое из таких мероприятий было организовано в Гюмри.
6 апреля 2024 г. в Гюмрийском филиале Национального политехнического университета Армении около 20 студентов и представителей профессорско-преподавательского состава имели возможностьузнать подробности реализованного проекта, его целей и перспектив. Руководитель проекта Артём Петросян представил собравшимся платформу Mobility.am, а также самые актуальные тенденции и проблемы, связанные с современной мобильностью.
Собравшиеся с помощью метода рапид-форсайт выявили некоторые особенности мобильности в Гюмри, например: рост количества электромобилей и отсутствие инфраструктуры, нерегулярная работа междугородного общественного транспорта, проблемы, присущие организации дорожного движения в городе, поведенческие особенности его участников.
Вокруг упомянутых проблем была проведена дискуссия, в результате которой участники, разделенные на группы, предложили пути решения в соответствии с потребностями общины.
Во второй части семинара участники также имели возможность практически поучаствовать в оценке дорожной инфраструктуры ближайшей школы по методике программы “Звездный рейтинг школ”.
"Встречи, проводимые в таком формате, чрезвычайно важны с точки зрения обеспечения широкой осведомленности общественности о вопросах мобильности", - подчеркивает Артем Петросян. “Они позволяют выявить мнения активных представителей общины, сопоставить их с существующей реальностью и желаемым всеми видением будущего, а также создать основу для действий, направленных на воплощение в жизнь упомянутого видения”. Следующую подобную встречу планируется провести в Ванадзоре.