ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԱՎՏՈՄՈԲԻԼԱՅԻՆ ՇՈՒԿԱՆ 2023 ԹՎԱԿԱՆԻՆ
2023 թվականը, ինչպես և դրան նախորդող 2022-ը, աչքի ընկավ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բարձր տնետսական աճով։ Այսպես, ըստ պաշտոնական տվյալների, 2022 թվականի տնտեսական աճը կազմել է 12,6%, ինչը նշանակում է, որ այս ցուցանիշով Հայաստանը տեղ է զբաղեցրել աշխարհի առաջատար երկրների ցանկում։ Եվ թեպետ նախորդ տարի տնտեսական ցուցանիշների որոշակի անկում է գրանցվել և աճի տոկոսը գնահատավում է 9,4%, այնուամենայնիվ այն էականորեն բարձր է միջին համաշախարհային ցուցանիշներից։
Այս ամենում, բնականաբար, մեծ դեր ունի մեր երկի ստանձնած նոր դերակատարումը, որի շրջանակներում զգալիորեն փոխվել է ապրանքա-հումքային շրջանառության պատկերը։ Սա դառնում է էլ ավելի ակնհայտ, երբ խոսքը գնում է ավտոմեքենաների մասին։
Ըստ ՊԵԿ տվյալների՝ Հայաստան են ներմուծվել (հայտարարգրվել) ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրով (թեթև մարդատար ավտոմոբիլներ և շարժիչային այլ տրանսպորտային միջոցներ)՝
- 2022 թվականին՝ 45241 ավտոմեքենա, որից 3833 (8,5%) Էլեկտրական մեքենաներ են։
- 2023 թվականին՝ 86531 ավտոմեքենա, որից 6513 (7.5%) Էլեկտրական մեքենաներ են։
Չնայած նրան, որ մարդատար ավտոմեքենաների մեջ էլեկտրական մեքենաների քանակի առումով մեկ տարվա ընթացքում տոկոսյաին աճ չի նկատվում, սակայն կարևոր է ընդգծել, որ 2022թ․ համեմատ՝ 2023թ․ գրանցվել է մարդատար ավտոմեքենաների ներկրման 91,3 % աճ, իսկ Էլեկտրական շարժիչով մեքենաների 70% աճ։
Նշենք նաև, որ 2018-2023 թվականներին Հայաստան է ներմուծվել է 12747 Էլեկտրական մեքենա։
Այս պարագայում, իհարկե, ուշադրություն է գրավում ներմուծված ավտոմեքենաների թվի գրեթե կրկնակի աճը մեկ տարվա ընթացքում։ Միևնույն ժամանակ գրանցված ավտոմեքենաների թիվը զգալիորեն զիջում է ներմուծված ավտոմեքենաների թվին։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը, ըստ էության, դարձել է տարանցիկ երկիր ավտոմեքենաների արտահանման համար, որոնց ուղղությունը հիմնականում Եվրասիական տնտեսական միության երկներն են, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը։
Միևնույն ժամանակ պետք է փաստենք, որ թեպետ 2020 թվականի հունվարից Հայաստանի Հանրապետության համար ուժի մեջ մտավ «Անվավոր տրանսպորտային միջոցների անվտանգության մասին» (ՄՄ ՏԿ 018/2011) տեխնիկական կանոնակարգը, անվավոր տրանսպորտային միջոցների, և առաջին հերթին՝ մարդատար ավտոմեքենաների մասով, չի իրականացվել հետևողական վարչարարություն երկրի ստանձնած պարտավորությունների համաձայն։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ավտոմեքենաների ճնշող մեծամասնությունը (ԱՊՆԱ հաշվարկներով՝ մոտ 95 տոկոսը) առնվազն փաստաթղթավորման տեսանկյունից չի համապատասխանում նշված ՏԿ-ի, այն է՝ օրնեսդրական պահանջներին։ Այս իրավիճակը էականորեն խաթարում է շուկայի պատկերը, զգալիորեն խոչընդոտում է նաև պաշտոնական ներկայացուցիչների առօրյա գործունեությանը։ Այսպես կոչված «գորշ», իսկ երբեմն էլ՝ բացահայտ «սև» դիլերները, ավտոմեքենաներ ներմուծելով բոլոր հավանական և անհավանական կետերից, հաճախ լցնում են շուկան անհասկանալի մակնիշներով, որոնք ապահովված չեն ոչ երաշխիքով և ոչ էլ հետերաշխիքային սպասարկմամբ։ Այդ ավտոմեքենաների հիմնական առավելությունը համեմատաբար ցածր գինն է, ինչը դառնում է պոտենցիալ հաճախորդների համար որոշում կայացնելու գլխավոր գործոնը։
Առավել մտահոգիչ հանգամանքներից է նաև այն, որ երկիր են ներմուծվում համաշխարհային ապրանքանշանների ներքո ու բացառապես Չինաստանի ներքին շուկայի համար նախատեսված էլեկտրական ավտոմեքենաներ, որոնք նույնպես չունեն համապատասխան սերտիֆիկացիոն փաստաթղթերը։ Թեպետ նոր ու էկոլոգիապես մաքուր ավտոմեքենաների թվի աճը կարող է երկարաժամկետ կտրվածքով բարենպաստ ազդեցություն ունենալ թե ավտոպարկի թարմացման, թե բնապահպանական տեսանյկյունից, այնուամենայնիվ այստեղ էլ ծագում են որոշակի խնդիրներ։ Օրինակ, պաշտոնական գործարանային երաշխիքի կամ ներկայացուցչական ֆունկցիաների բացակայությունը հաճախ ազդում է նաև ապահովագրական շուկայի վրա, թույլ չտալով համապատասխան ընկերություններին հստակ ու ճշգրիտ գնահատել տվյալ ավտոմեքենաների վթարի պարագայում վճարման ենթակա ապահովագրական գումարները։
Ներկայումս ՀՀ Կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել որոշման նախագիծ, որով այնուամենայնիվ նախատեսվում է որոշակի փոփոխություններ կատարել ՄՄ ՏԿ 018/2011 տեխնիկական կանոնակարգի դրությների վերահսկմանն ուղղված վարչարարության առումով։ Այդ փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելու հավանական ժամկետը 2024 թվականի հուլիսի 1-ն է, ինչը նշանակում է, որ կարելի է ակնկալել նաև որոշակի փոփոխություններ շուկայի պատկերում արդեն ընթացիկ տարվա երկրորդ կեսին։ Մինչ այդ կարելի է փաստել, որ առնվազն տարվա առաջին երկու եռամսյակներում նախորդ տարիներին ձևավորված պատկերը կպահպանվի։

АВТОМОБИЛЬНЫЙ РЫНОК АРМЕНИИ В 2023 ГОДУ
2023 год, как и предшествующий ему 2022 год, отличался высоким экономическим ростом, зафиксированным в Республике Армения. Так, по официальным данным, экономический рост в 2022 году составил 12,6%, а это означает, что по данному показателю Армения заняла место в списке ведущих стран мира. И хотя в прошлом году наблюдалось определенное снижение экономических показателей и процент роста оценивается в 9,4%, он все равно существенно превышает мировые данные.
При этом, естественно, большое влияние оказывает новая роль, которую взяла на себя наша страна, в рамках которой существенно изменилась картина товарно-сырьевого обращения. Это становится еще более очевидным, когда дело касается автомобилей.
По данным КГД, в Армению под кодом ТН ВЭД 8703(легковые автомобили и другие автотранспортные средства) были ввезены (задекларированы):
- В 2022 году – 45 241 автомобиль, из них 3 833 (8,5%) – электромобили.
- В 2023 году – 86 531 автомобиль, из них 6 513 (7,5%) – электромобили.
Несмотря на то, что процентного роста количества электромобилей среди легковых автомобилей за год не наблюдается, важно подчеркнуть, что по сравнению с 2022 годом в 2023 году импорт легковых автомобилей увеличился на 91,3%, электромобилей - на 70%.
Следует также отметить, что в 2018-2023 годах в Армению было импортировано 12 747 электромобилей.
В данном случае, конечно, примечательно почти двукратное увеличение количества ввозимых автомобилей за год. При этом количество зарегистрированных автомобилей значительно ниже количества ввозимых. Это означает, что Армения, по сути, стала транзитной страной для экспорта автомобилей, пунктом назначения которых являются в основном страны Евразийского экономического союза, в частности, Российская Федерация.
В то же время необходимо констатировать, что хотя технический регламент «О безопасности колесных транспортных средств» (ТР ТС 018/2011) в Республике Армения вступил в силу в январе 2020 года, по части колесных транспортных средств, и в первую очередь легковых автомобилей, последовательного администрированияв соответствии с принятыми страной обязательствами не осуществлялось.
Это означает, что подавляющее большинство автомобилей, ввозимых в Республику Армения (по оценкам АОПА, около 95%), по крайней мере, с точки зрения документации, не соответствуют упомянутомутехрегламенту, то есть по сути требованиям законодательства. Такая ситуация существенно подрывает картину рынка и ощутимо затрудняет повседневную деятельность официальных представителей. Так называемые «серые», а иногда и откровенно «черные» дилеры, завозящие автомобили из всех возможных и невозможных мест, зачастую наполняют рынок непонятными марками, которым не предоставляется ни гарантийное, ни постгарантийное обслуживание. Главным преимуществом этих автомобилей является относительно невысокая цена, которая становится основным фактором принятия решения для потенциальных клиентов.
Одним из наиболее тревожных обстоятельств является также тот факт, что большое число электромобилей ввозится в страну под марками мировых брендов,будучи по сути предназначены исключительно для внутреннего рынка Китая. Эти моделине имеют также соответствующих сертификационных документов. Хотя увеличение количества новых и экологически чистых автомобилей может иметь долгосрочный положительный эффект как с точки зрения обновления автопарка, так и с экологической точки зрения, определенные проблемы возникают и здесь. Например, отсутствие официальной заводской гарантии или представительских функций часто влияет и на страховой рынок, не позволяя соответствующим компаниям четко и точно оценить страховые суммы, подлежащие выплате в случае той или иной автомобильной аварии с участием такого автомобиля.
В настоящее время Правительство Республики Армения ввело в обращение проект решения, согласно которому планируется внести определенные изменения в порядок администрирования, направленные на контроль положений технического регламента ТР ТС 018/2011. Вероятная дата вступления в силу этих изменений – 1 июля 2024 года, а, значит, определенных изменений в картине рынка можно ожидать уже во второй половине текущего года. А пока можно констатировать, что, по крайней мере, в первые два квартала года картина, сформированная в предыдущие годы, сохранится.